Правы дзіцяці - Ясли-сад № 52 г. Барановичи

Правы дзіцяці

Нарматыўна-прававая база Рэспублікі Беларусь, якая забяспечвае дзецям рэалізацыю сваіх правоў і свабод.

У сферы сацыяльнай палітыкі ў Рэспубліцы Беларусь у якасці прыярытэтнай задачы вызначана абарона шлюбу, сям'і, ахова мацярынства і дзяцінства. Гэтая задача зафіксавана ў многіх юрыдычных і праграмных дакументах. Сярод асноўных дакументаў, накіраваных на абарону дзяцей, у першую чаргу варта назваць:

- - Канвенцыю ААН аб правах дзіцяці (1989 г.), якую Рэспубліка Беларусь ратыфікавала ў 1990 годзе;

- - створаны на яе аснове "Закон Рэспублікі Беларусь «Аб правах дзіцяці» (1993 г.) і яго новую рэдакцыю 2000 года;

- Кодэкс аб шлюбе і сям'і (КоБС), які ўступіў у дзеянне з 1-га верасня 1999 года; уведзеную ў дзеянне указам Прэзідэнта ад 6.01.98 г., дзе выдзелена асобная падпраграма «Дзеці-сіроты».

- - Прэзідэнцкую праграму «Дзеці Беларусі» уведзеную ў дзеянне указам Прэзідэнта ад 6.01.98 г., дзе выдзелена асобная падпраграма «Дзеці-сіроты».

Нормативно-правовая база Республики Беларусь, обеспечивающая детям реализацию своих прав и свобод.

В сфере социальной политики в Республике Беларусь в качестве приоритетной задачи определена защита брака, семьи, охрана материнства и детства. Эта задача зафиксирована во многих юридических и программных документах. Среди основных документов, направленных на защиту детей, в первую очередь следует назвать:

- Конвенцию ООН о правах ребенка (1989г.), которую Республика Беларусь ратифицировала в 1990 году;

- созданный на ее основе Закон Республики Беларусь «О правах ребенка» (1993г.) и его новую редакцию 2000 года;

- Кодекс о браке и семье
(КоБС), вступивший в действие с 1-го сентября 1999 года; введенную в действие указом Президента от 6.01.98г., где выделена отдельная подпрограмма «Дети-сироты».

Нарматыўна-прававая база Рэспублікі Беларусь, якая забяспечвае дзецям рэалізацыю сваіх правоў і свабодаў.

- Канвенцыю ААН аб правах дзіцяці (1989г.), Якую Рэспубліка Беларусь ратыфікавала ў 1990 годзе;

- Створаны на яе аснове
Закон Рэспублікі Беларусь "Аб правах дзіцяці» (1993г.) І яго новую рэдакцыю 2000 году,

Кодэкс аб шлюбе і сям'і  (КаБС), які ўступіў у дзеянне з 1-га верасня 1999 года;

- Прэзідэнцкую праграму «Дзеці Беларусі», уведзеную ў дзеянне указам Прэзідэнта ад 6.01.98г., Дзе вылучана асобная падпраграма «Дзеці-сіроты».